شرایط تاسیس شرکت های لیزینگ

شرایط تاسیس شرکت های لیزینگ

 شركت واسپاری فراز اندیشان توسعه و صنعت (زیر نظر شرکت هلدینگ صبا میهن ) در راستاي سياست هاي اقتصادي كشور و در جهت انجام و ايفاي رسالت خويش مصمم است ضمن توسعه حجم فعاليت هاي خود در كليه زمينه ها از جمله صنعت بازرگانی و لیزینگ افزایش دهد.
شرکت های لیزینگ از دهه 1970 در ایران وجود داشته اند ، اما از سال های اخیر پس از ایجاد زمینه مناسب برای فعالیت و فعالیت این شرکت ها ، آنها بطور قابل توجهی گسترش یافته اند. بسیاری از شرکت های لیزینگ به ویژه توسط بانک ها تأسیس شده اند. در حال حاضر 31 شرکت لیزینگ در ایران با مجوز تأسیس صادر شده توسط بانک مرکزی ایران وجود دارد.

شرایط تاسیس شرکت های لیزینگ

اگرچه شرکت های لیزینگ و سهم آنها در اقتصاد ایران به ویژه صنعت خودرو بسیار قابل توجه است ، اما هیچ قانون جامع و خاصی وجود ندارد یا قانونی که شرکت های لیزینگ و فعالیت های آنها را تنظیم می کند وجود ندارد.

چارچوب اصلی قانونی بخشنامه ای است که در سال 2017 توسط بانک مرکزی ایران صادر شده است.

این بخشنامه جایگزین دستورالعمل قدیمی سال 2007 است.

این بخشنامه جدید زمینه های قانونی برای فعالیت های لیزینگ بویژه تأسیس شرکت های لیزینگ را فراهم می کند ، اما باعث روشن شدن همه جنبه های عملیات لیزینگ در ایران نمی شود.

تأسیس شرکت لیزینگ در ایران نیاز به مجوز تأسیس از بانک مرکزی ایران دارد.

مطابق آیین نامه های قابل اجرا ، اشخاص بیگانه چه حقوقی یا حقوقی واجد شرایط درخواست چنین مجوزی نیستند اما می توانند یک شرکت لیزینگ موجود یا شرکتی را که واجد شرایط درخواست چنین مجوزهایی از جمله خرید سهام باشد ، داشته باشند.

یک شرکت لیزینگ فقط می تواند به عنوان یک شرکت سهامی خصوصی یا شرکت سهامی عام تأسیس شود. انحلال داوطلبانه یک شرکت لیزینگ مستلزم تصویب قبلی بانک مرکزی ایران است. در هر صورت ، روند نهایی انحلال برای نهایی کردن حذف کامل شخص حقوقی آغاز می شود.

سهام سهامی (شرکت ساهامی) حداقل از 3 سهامدار تشکیل شده است. سرمایه به سهام تقسیم می شود و بدهی هر سهامدار محدود به ارزش سهام آنها است.

از ویژگی های مهم این شرکت این است که از یک شخصیت حقوقی جداگانه و متمایز از سهامداران آن برخوردار است. از نظر ملیت سهامداران محدودیت قانونی وجود ندارد ، بنابراین ممکن است هم ایرانیان و هم اشخاص حقیقی یا حقوقی خارجی سهامدار شرکت شوند.

شرکت سهامی دارای انواع زیر است:

سهامی عام یک شرکت است که در آن موسسین بخشی از سرمایه را از طریق فروش سهام به مردم تأمین می کنند. در چنین شرکت هایی عبارت “سهام مشترک عمومی” به نام شرکت درج می شود.
سهام مشترک شرکتی است که در آن تأسیس کنندگان تأمین کننده تمام سرمایه خود در زمان تأسیس هستند.

در چنین شرکت هایی عبارت “سهام مشترک خصوصی” به نام شرکت درج می شود.
عملیات لیزینگ در ایران به نوع قرارداد قانونی محدود می شود. خرید و اعتبار-فروش. با استفاده از هر یک از این گزینه ها ، یک شرکت لیزینگ ممکن است در بازار ایران فعالیت کند.

عنصر اصلی این شرکت ها قراردادهای قانونی این است که مالکیت در پایان قرارداد لیزینگ به موجر منتقل می شود وگرنه طبق قانون ایران عملیات اجاره نامه نیست.

به عبارت دیگر ، لیزینگ عملیاتی به عنوان یک قالب یا قرارداد برای اجاره عملیات توسط سیستم حقوقی ایران شناخته نمی شود.

فروش اجاره یک قرارداد با ماهیت مختلط خریدو اجاره است اما در نهایت ممکن است این یک قرارداد نامشخص تلقی شود زیرا قانون مدنی هیچ شرایطی برای انعقاد چنین قراردادهایی فراهم نکرده است.

این قرارداد قانونی برای اولین بار توسط فعالیت بانکی بدون قانون بهره 1983 ارائه شده است.

طبق ماده 12 این قانون ، بانکها می توانند از قرارداد خرید اجاره ای برای انتقال املاک منقول یا غیر منقول برای توسعه خدمات ، امور کشاورزی ، صنعتی و معدن استفاده کنند.

با این حال ، هیچ نشانی از ماهیت یا پیامدهای این قرارداد ارائه نشده است. در هر صورت مهمترین عنصر این قرارداد این است که مالکیت در پایان زمان قرارداد منتقل می شود به شرط آنکه کلیه مقررات قرارداد رعایت شده و اقساط پرداخت شود.

این همان چیزی است که با دستورالعمل و استانداردهای متعارف به عنوان اجاره مالی شناخته می شود.

قرارداد فروش اعتبار یک نوع قرارداد فروش است ، یک قرارداد مشخص طبق قانون ایران.

قرارداد فروش شامل انتقال مالکیت کالا در ازای دریافت یک ملاحظه مشخص است. مالکیت پس از انعقاد قرارداد منتقل می شود.

نرخ سود تسهیلات ارائه شده توسط شرکت لیزینگ به مشتریان نباید بیش از 3 درصد از نرخ سود مؤسسه اعتباری تعیین شده توسط شورای اعتبار و پول باشد.

نرخ سود سال گذشته 18٪ تعیین شده است بنابراین شرکت های لیزینگ ممکن است بدهند. تسهیلات حداکثر 21٪ علاقه تا تغییرات بعدی.

3 نوع مالیات زیر برای یک شرکت لیزینگ اعمال می شود:

مالیات مستقیم:

طبق سیستم مالیاتی ایران ، کلیه اشخاص حقوقی موظفند پس از کسر کلیه هزینه های کلیه درآمدهای دریافتی از داخل یا خارج از ایران ، 25٪ به عنوان مالیات بپردازند.

مالیات بر ارزش افزوده (مالیات بر ارزش افزوده):

طبق قانون ایران ، تفاوت بین قیمت کالاهای خریداری شده و خدمات و قیمت کالاها و خدمات فروخته شده در یک دوره خاص مشمول مالیات بر ارزش افزوده 9٪ است.

مالیات حقوق و دستمزد:

همه کارمندان هستند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *