انواع مختلف لیزینگ

شركت واسپاری فراز اندیشان توسعه و صنعت (زیر نظر شرکت هلدینگ صبا میهن ) در راستاي سياست هاي اقتصادي كشور و در جهت انجام و ايفاي رسالت خويش، مصمم است ضمن توسعه حجم فعاليت هاي خود در كليه زمينه هاي مورد فعاليت را افزایش دهد. دراین مقاله به بررسی انواع مختلف لیزینگ می پردازیم.

انواع لیزینگ

انواع مختلف لیزینگ ، به دو دسته مالی و اجاره-خرید تقسیم می ‌شوند. در زیر به تعریف و توضیح هر کدام از این لیزینگ‌ها می‌پردازیم:

لیزینگ مالی

اگر در یک قرارداد، بخش بسیاری از مزایا و ریسک‌های مالکیت دارایی به مستاجر منتقل شود، به آن قرارداد لیزینگ مالی می‌گویند. تامین مالی برای خرید تجهیزات، ویژگی است که در این نوع لیزینگ استفاده می‌شود. لیزینگ مالی همیشه به صورت بازپرداختِ کامل است که مجموع موارد زیر را پوشش می‌دهد:

  • اجاره بهای مستاجر
  • هزینه تجهیزات یا دارایی مورد اجاره
  • سود مورد انتظار موجر

در لیزینگ مالی، برای مقاصد حسابداری، مستاجر مالکیت تجهیزات مورد اجاره را به صورت مکتوب ثبت می‌کند. در آمریکا به لیزینگ مالی، لیزینگ سرمایه‌ای هم می گویند.

اجاره‌ ـ خرید

نوع دیگر لیزینگ، اجاره‌-‌خرید است. قراردادی مشابه به لیزینگ که بخشی از مالکیت مورد اجاره به ازای پرداخت اجاره، به مستاجر منتقل می‌شود. در اجاره-خرید، مستاجر در صورت تسویه مبلغ اجاره‌بها، به طور خودکار مالک تمامی دارایی مورد اجاره می‌شود. از اجاره- خرید برای تامین دارایی‌های کوچک و کم قیمت استفاده می‌شود. در دنیا واژه‌های اجاره-خرید و لیزینگ در بسیاری از کشورها گاهی به جای یکدیگر استفاده می‌شود؛ مانند کشور هند. در این کشور هر قرارداد لیزینگ که در آن اختیار خرید دارایی باشد، اجاره-خرید نام برده می‌شود. ولی در کشور غنا از واژه اجاره-خرید کمتر استفاده می‌شود و چنین قراردادهایی که از همان نام اصلی‌شان یعنی لیزینگ مالی استفاده می‌کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *