مراحل چهارگانه‌ی چرخه‌ی لیزینگ

شركت واسپاری فراز اندیشان توسعه و صنعت (زیر نظر شرکت هلدینگ صبا میهن ) در راستاي سياست هاي اقتصادي كشور و در جهت انجام و ايفاي رسالت خويش، مصمم است ضمن توسعه حجم فعاليت هاي خود در كليه زمينه هاي مورد فعاليت را افزایش دهد. دراین مقاله به بررسی مراحل چهارگانه‌ی چرخه‌ی لیزینگ می پردازیم.

مراحل چهارگانه لیزینگ

چرخه‌ی لیزینگ

مراحل چهارگانه‌ی چرخه‌ی لیزینگ در جهان(طبق یورومانی)، از پیدایش تا بلوغ به این صورت سپری می‌کند:

حجم محصولات لیزینگ نسبت به محصولات اجاره‌ای بسیارکمتر است و این نشان می‌دهد که حجم بازار اجاره، مختص محصولات اجاره‌ای است تا محصولات لیزینگ.

دلیل محبوبیت بازار اجاره‌ای، به دلیل پیشینه تاریخی و ساختار اقتصادی سنتی آنهاست. مدت اجاره محصولات یکی از تفاوت‌های عینی بین محصولات اجاره‌ای و لیزینگ است. مدت محصولات اجاره کمتر از یکسال است و زمانی که موعد قرارداد می‌رسد مشتری بعد از پرداخت آخرین اجاره، مورد اجاره را به مالک آن پس‌میگرداند.

بعد از مرحله‌ی اجاره‌ای، لیزینگ مالی ساده، از محصولات اجاره‌ای پیشی می‌گیرد. در این مرحله موسسه‌های لیزینگ، محصول را خریداری به صورت لیزینگ‌ اجاره می‌دهند. این فرآیند امکان توسعه در مرحله‌ی وسیع را پیدا نمی‌کند، زیر نیازمند تجهیزات منابع به صورت مستقیم در شرکت‌های لیزینگ است. لیزینگ مالی ساده در کشور ما ایران، رو به افزایش است. لیزینگ در دو مرحله به صورت عاملیت یا خرید سپس اجاره، به انجام فرآیند لیزینگ مالی ساده اقدام می‌كنند.

علت اصلی گسترش لیزینگ مالی ساده در کشور ایران

  • نبود دانش فنی لازم
  • شكل نگرفتن نهادهای لازم مالی
  • عدم گسترش فرهنگ سرمایه‌گذاری

با رشد و پیشرفت اقتصادی و فرهنگ لیزینگ در كشورها، لیزینگ مالی ساده، جای خود را به لیزینگ مالیابداعی می‌دهد.

در كشورهایی كه لیزینگ مالی- ابداعی، امكان افزایش میابد، اصولا ساختارهای مالی از جمله بازار سهام و نهادهای زیرمجموعه‌ی آن مانند، بازار ثانویه‌ی رهن، بانك‌های سرمایه‌گذاری و شركت‌های رتبه‌بندی از استحكام لازم را دارا هستند. در این كشورها، دولت‌ها بستر لازم و مناسب را برای بهتر شدن فضای كسب و كار و بازار رقابتی فراهم كرده‌اند. همچنین دولت‌ها برای پیشرفت صنعت لیزینگ، تشویق‌های مالیاتی ویژه‌ای را فراهم کرده و نیز لیزینگ توانسته در رشد صنعتی این كشورها نقش موثری داشته باشد.

در لیزینگ مالی- ابداعی، شركت‌های لیزینگ اقدام به مهندسی مالی می‌كنند و منابع مورد نیاز را به وسیله‌ی بازار سرمایه تامین می‌کنند. این تامین به وسیله‌ی جمع‌آوری سرمایه‌های خرد بازار یا دیگر اشكال تامین سرمایه از بازار، مانند بازار ثانویه‌ی رهن صورت می‌گیرد.

مرحله‌ی بلوغ

سپس، لیزینگ در ادامه‌ی روند بلوغ خود، مرحله‌ی لیزینگ عملیاتی را تجربه می‌كند. انجام لیزینگ عملیاتی فقط در کشورهای توسعه‌یافته و با ساختار اقتصادی قوی قابل اجراست. کشورهایی که درآمدها در آن بالا و  تورم‌شان کمتر از 1 درصد است. همچنین باید فرهنگ استفاده از لیزینگ نیز در این کشورها وجود داشته باشد و جا افتاده باشد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *