مروری برتاریخ لیزینگ در ایران

لیزینگ نوعی قرارداد تجاری استشركت واسپاری فراز اندیشان توسعه و صنعت (زیر نظر شرکت هلدینگ صبا میهن ) در راستاي سياست هاي اقتصادي كشور و در جهت انجام و ايفاي رسالت خويش مصمم است ضمن توسعه حجم فعاليت هاي خود در كليه زمينه هاي مورد فعاليت را افزایش دهد .دراین مقاله به بررسی ومروری بر مفهوم لیزینگ در ایران می پردازیم

تاریخچه لیزینگ


تاریخچه فعالیت لیزینگ در ایران به حدود سه دهه پیش باز می‌گردد. از زمانی که برای اولین بار در جهان، مفهوم لیزینگ مطرح شد – که مقارن با دهه ۱۹۷۰ بود – کشورهای در حال توسعه آسیایی و کشورهای حوزه آمریکای لاتین در این حوزه به خوبی فعالیت کردند.


در اواسط دهه ۱۳۵۰ –  به طور دقیق تر در تیر ماه ۱۳۵۴ – همراه با سرمایه گذاری و همچنین با تکیه بر دانش فنی و سرمایه گذاری شرکت های فرانسوی، هسته اصلی لیزینگ در ایران پایه گذاری شد. سرمایه اولیه لیزینگ ایران، یکصد میلیون ریال تعیین شد. با این خدمات، امتیاز اعطای تسهیلات اعتباری و اجاره ماشین آلات و تجهیزات صنعتی به متقاضیان واگذار شد. 


دو سال پس از این تغییرات، دومین شرکت لیزینگ سرمایه گذاران، به علاوه چند سرمایه‌گذار دیگر که شامل بانکها  هم می ‌شدند با نام “شرکت آریا لیزینگ” تاسیس شد و فعالیت خود را آغاز کرد.در حال حاضر هر دو شرکت فوق در حوزه پول و سرمایه کشور نقش پر رنگی دارند.

لازم به ذکر است که لیزینگ در ایران طبق قانون عملیات بانکی بدون ربا و بهره، مشروعیت خود را به دست آورد. قانون مصوبه دی ماه ۱۳۶۲ با عنوان اجاره به شرط تملیک، با هدف حمایت از قرارداد لیزینگ مالی، تدوین شد و به شرکت ها ابلاغ گشت.


لیزینگ در ایران، خدمات گسترده مالی کالاها و خدمات را برای مشتریان ارائه می دهد. نمی‌توان گفت که لیزینگ در ایران صرفاً به صنایع محدود می شود؛ در مقابل می توان با قراردادهای لیزینگ، تجهیزات مختلفی نظیر رایانه ها و لوازم جانبی و حتی ابرسازه ها نظیر کشتی ها و هواپیماها را تامین نمود.


برخی از شرکت های لیزینگ در ایران در حوزه خودرو فعالیت می کنند. خدماتی که در این حوزه ارائه می شود با توجه به جزئیات موجود نظیر شماره شهربانی و غیره بر اساس شرکت ارائه دهنده قابل ردیابی است. ریسک پذیری لیزینگ خودرو در ایران نسبت به سایر سرمایه گذاری ها بسیار کمتر است، بنابراین در کشور ایران، مردم بیشتر به استفاده از خدمات شرکت های لیزینگ خودرو تشویق شده‌اند.


 بر اساس آخرین اطلاعاتی که تا پایان سال ۸۴ درباره شرکت های لیزینگ در ایران ثبت شده است، نتایج نشان داده، حدود 278  شرکت در این حوزه فعال هستند که سرمایه آنها چیزی حدود 3500  میلیارد ریال می باشد. در حال حاضر حدود ۳۰ درصد از شرکت های لیزینگ، فعالیت پیوسته دارند. طبق آخرین آمار ثبت شده در سال ۸۵، گردش مالی این شرکت ها چیزی بیشتر از ۲ هزار میلیارد تومان گزارش شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *