لیزینگ عملیاتی

در نوع لیزینگ عملیاتی وسایل و تجهیزاتی که در اختیار اجاره‌کننده یا لیزکننده قرار می‌گیرد تنها به منظور استفاده از آنها اجاره داده می‌شوند و کسب مالکیت در قرارداد وجود ندارد.
در روش لیزینگ عملیاتی٬ از آنجایی که مدت توافق شده کوتاه‌تر از عمر مفید محصول است٬ ممکن است که تجهیزات و وسایل بیش از یک بار به متقاضیان مختلف اجاره داده شوند.
اجاره کننده می‌تواند قرارداد لیزینگ را خاتمه دهد، با این شرط که زمان مورد نظر،در قرارداد از پیش تعیین شده باشد.
ارزش خالص فعلی مجموع اجاره بها در روش لیزینگ عملیاتی، از قیمت جاری تجهیزات پایین‌تر است.از این رو اجاره‌کننده می‌تواند بعد از اتمام مدت قرارداد، تجهیزاتی را که اجاره کرده بازگرداند یا از مدل بالاتر همان تجهیزات استفاده کند.


روش های لیزینگ عملیاتی

در روش لیزینگ عملیاتی ،هزینه‌های نگهداری، تعمیر و بیمه را اجاره‌دهنده پرداخت می‌کند که می‌تواند قسمتی از آنها را در اجاره‌بها لحاظ کند و به‌صورت اقساط ماهیانه در قرارداد ذکر کند.
اجاره‌بها به این صورت مشخص می‌شود که اجاره‌دهنده از پیش قیمت پایه فروش یا اجاره را با درنظرگرفتن میزان فرسودگی تکنیکی تجهیزات در پایان مدت قرارداد تخمین می‌زند.


معمولا در بازارهایی از روش لیزینگ عملیاتی استفاده می‌شود که فرآیند توسعه در آنها تکمیل شده باشد و اجاره‌دهندگان گروه ویژهای از تجهیزات و تخصص را برای معاملات به‌دست آورده باشند.
از روش لیزینگ عملیاتی در جهت تامین مالی تجهیزاتی استفاده می‌شود که شرایط تغییرات تکنولوژیکی سریع را داشته باشند یا خودروهای تجاری با عمر مفید کوتاه ،تجهیزات کارخانه‌ای، ماشین‌آلات ویژه کار در معادن یا وسایل حمل‌ونقل هوایی..از این رو شركت واسپاری فراز اندیشان توسعه و صنعت (زیر نظر شرکت هلدینگ صبا میهن )در راستاي سياست هاي اقتصادي كشور و در جهت انجام و ايفاي رسالت خويش مصمم است ضمن توسعه حجم فعاليت هاي خود در كليه زمينه هاي لیزینگ (عملیاتی ، سرمایه ای ) را افزایش دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *