لیزینگ سرمایه‌ای


لیزینگ سرمایه‌ای (یا مالی) نوعی قرارداد تجاری است.شركت واسپاری فراز اندیشان توسعه و صنعت (زیر نظر شرکت هلدینگ صبا میهن )در راستاي سياست هاي اقتصادي كشور و در جهت انجام و ايفاي رسالت خويش مصمم است ضمن توسعه حجم فعاليت هاي خود در كليه زمينه هاي مورد فعاليت را افزایش دهد .
در این نوع لیزینگ ،اجاره‌کننده یا متقاضی یا وام‌گیرنده نوع دارایی را مشخص می‌کند ،به عنوان مثال تجهیزات ،وسیله نقلیه ،نرم‌افزار و …. ،طرف اجاره‌دهنده یا شرکت یا موسسه مالی دارایی مشخص شده را تهیه می‌کند.

اجاره کننده در طول مدتی که مشخص شده است از آن دارایی استفاده می‌کند و در ازای آن هزینه‌هایی را پرداخت می‌کند. اجاره دهنده بخش عمده‌ای از هزینه دارایی مورد بحث را به‌علاوه اضافه بهره آن از اجاره کننده دریافت می‌کند.
در این روش همچنین متقاضی می‌تواند مالکیت دارایی مشخص شده را به‌نام خود کند، با پرداخت کردن قیمت مشخص شده برای اختیار خرید و همچنین تخفیف.
با وجود اینکه مالکیت قانونی دارایی مورد بحث در طول لیزینگ ،در اختیار شرکت مالی است، ممکن است مزایای اقتصادی یا ضررهای مالی توسط اجاره‌کننده به شرکت وارد شود.


استانداردهای حسابداری لیزینگ مالی (سرمایه‌ای)


با پایان یافتن دوره لیزینگ ،مالکیت دارایی به متقاضی انتقال داده شود.
طبق قرارداد لیزینگ، اختیار خرید دارایی مورد بحث با قیمتی پایین‌تر از ارزش منصفانه‌ی آن در بازار،برای متقاضی وجود داشته باشد.
مدت زمان قرارداد لیزینگ باید برابر با ۷۵ درصد عمر مفید تخمینی برای دارایی مورد بحث یا بیشتر از آن باشد.
ارزش فعلی مبالغ پرداخت شده باید برابر ۹۰ درصد قیمت دارایی یا بیشتر از آن باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *