روش‌های صنعت لیزینگ

روش‌های صنعت لیزینگ درزمینه‌های مختلفی گسترش پیدا کرده است.شركت واسپاری فراز اندیشان توسعه و صنعت (زیر نظر شرکت هلدینگ صبا میهن )در راستاي سياست هاي اقتصادي كشور و در جهت انجام و ايفاي رسالت خويش مصمم است ضمن توسعه حجم فعاليت هاي خود در كليه زمينه هاي مورد فعاليت را افزایش دهد آنهم به دلیل نوآوری و تکنیک‌های عملیاتی مختلفی که دارد .

روش‌های صنعت لیزینگ را می توان به دو گروه عملیاتی و سرمایه‌ای تقسیم کرد:


لیزینگ عملیاتی (Operating Lease)

در این نوع لیزینگ که در آن قرارداد با مستأجر (متقاضی) صرفاً به قصد بهره‌برداری و برخورداری از حق انتفاع کالا (مورد اجاره) منعقد شده و در پایان مدت قرارداد، مورد اجاره عیناً به موجر مستردد می‌گردد٬ ساده‌ترین و اولین روش لیزینگ به حساب می‌آید. در لیزینگ عملیاتی ۱۰۰ درصد بهای مورد اجاره از طریق موجر تأمین می‌‌شود.


لیزینگ سرمایه‌ای (Financial or Capital Lease)

به این نوع لیزینگ اجاره اعتباری‌ نیز گفته می‌شود که کاملا مشابه عقد اجاره به شرط تملیک مندرج در قانون عملیات بانکی بدون ربا است و تفاوت آن شرط اختیار خرید در لیزینگ مالی یا اجاره اعتباری است. به دلیل پیشرفته بودن این نوع عملیات و قابلیت پیش‌بینی امکان تملیک مورد اجاره توسط مستأجر یا متقاضی٬ بسیاری از عملیات لیزینگی در سراسر دنیا به این روش انجام می‌شوند. لیزینگ سرمایه‌ای دارای چند زیرشاخه است که در ادامه شرح آنها آمده است:


لیزینگ یا اجاره اعتباری کمک فروش

روشی که درآن تفاهم‌نامه‌ای بین شرکت لیزینگ (موجر) و شرکت تولیدکننده تنطیم می‌شود که درآن تولید‌کننده برای واگذاری بخشی از کالاهای تولیدی خود به‌صورت نقد و اقساط موافقت می‌کند تا در نتیجه آن میزان فروش و روند تولید خود را بهبود بخشد. این تولیدات توسط شرکت لیزینگ و براساس قرادادهای اجاره اعتباری به متقاضیان واگذار می‌شوند. این نوع لیزینگ روشی شناخته‌شده و پرکاربرد در کشورهای توسعه‌یافته است که در راستای آن تولید‌کنندگان توانسته‌اند گام‌های بزرگی در جهت بازاریابی و فروش محصولاتشان بردارند.

لیزینگ اهرمی یا اجاره اعتباری سه‌جانبه

روش لیزینگ اهرمی برای اجاره کالاهایی با قیمت‌های بسیار بالا استفاده می‌شود مانند هواپیما٬ کشتی‌، ماهواره٬ تأسیسات عظیم نفتی و مواردی از این دست. این نوع لیزینگ به این صورت است که شرکت لیزینگ با استفاده از تسهیلات بانکی یا موسسات مالی٬ هزینه لازم برای اجاره را تامین می‌کند و با استفاده از همین منابع مالی کالای مورد تقاضا را تحت قرادادهایی به متقاضی واگذار می‌کند. این نوع قراداد باید به‌صورت سه‌جانبه بسته شود.

لیزینگ خرید و اجاره مجدد: روشی که در آن متقاضی کالا٬ ماشین‌آلات یا تجهیزاتی را به شرکت لیزینگ می‌فروشد و از این طریق نقدینگی خود را تامین می‌کند٬ بعد از آن در قالب قراردادی٬ همان کالا را از لیزینگ اجاره می‌کند و بعد از پایان مدت قرارداد٬ مجددا مالکیت کالاها به او برگردانده می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *