صنعت لیزینگ در یک نگاه

صنعت لیزینگ به مثابه یک شیوه اعتباری، امروزه به عنوان یکی از ابزارهای اصلی تامین مالی در جهان شناخته شده است که توان مالی بنگاه‌های اقتصادی و اشخاص را برای توسعه سرمایه‌گذاری فزونی می‌بخشد.
صنعت لیزینگ یا صنعت اجاره‏ داری اگرچه در کشورهای پیشرفته نقش اساسی در اقتصاد ملی دارد، ولی در ایران و در مقايسه با حجم فعالیت و سرمایه درگیر شركت‏هاي ليزينگ خارجی و بین ‏المللی و همچنین نسبت به تولید ناخالص داخلی کشور درصد بسیار پایینی را نشان میدهد، با این تفاسیر ظرفیت‌های بالقوه بسیار زیادی در صنعت لیزینگ کشور وجود دارد که با برنامه‌ریزی صحیح و تلاش فعالان و متخصصان این حوزه میتوان از این ظرفیت‌ها استفاده مناسب نمود و بالتبع این امر اثرات مثبت در اقتصاد کشور خواهد داشت.
همچنین در ایران دسترسي شرکت‏های ليزينگ اعم از مستقل و وابسته به فروشندگان و تولیدکنندگان و به اعتبارات بانكي با مشكل مواجه است و بازار سرمايه نيز هنوز نتوانسته شرایط تامین مالی شرکت‌های لیزینگ را تسهیل نماید. بنابراین هزينه‏ هاي تامين مالي اين شركت‏ها افزايش يافته، اين در حالي است كه با وجود مشكلات فوق، جهت‏ گیری صنعت ليزينگ در ايران رو به رشد است که نشان از عزم جدی نیروهای متخصص و نیاز واقعی اقتصاد کشور به صنعت واسپاری و خدمات آن می‌باشد.
راهکارهای این صنعت همچون قراردادهای فروش اقساطی و اجاره به شرط تملیک براي تامين سرمايه ثابت و کالای مصرفی با دوام روبه فزونی می‏باشد. علاوه بر اين، صنایع تولیدی و خدماتی جهت کمک به فروش محصولات و خدمات خود به شدت نیازمند حمایت شرکت‏های لیزینگ هستند. از سوی دیگر سياست‏های بانك مركزي، بعنوان نهاد ناظر به فعالیت‌ این شرکت‌ها در صورتی که همراه با تعامل دیدگاه‌ها و وضع قوانین و مقررات پولی مناسب باشد تاثیر بسیار روشنی بر فعالیت صنعت ‌لیزینگ ایران خواهد داشت.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای شرکت واسپاری فراز اندیشان صنعت و توسعه محفوظ است